Енциклопедія матусі. Білірубін у новонароджених: норми та відхилення

Енциклопедія матусі. Білірубін у новонароджених: норми та відхилення

Білірубін – що це? Страшне слово чи важка хвороба? Чому матусі б’ють на сполох, не розібравшись що це таке і з чим його «їсти»? Що таке білірубін у новонароджених – що є нормою, а що відхиленням? Відповіді на всі запитання про підвищений білірубін та жовтуху у немовлят – читайте у статті!

Білірубін у новонароджених – що це?

Отже, білірубін – це жовчний пігмент жовто-зеленкуватого кольору, що міститься у крові кожної людини і утворюється внаслідок розпаду гемоглобіну. Але не поспішайте хвилюватися, адже підвищений білірубін у перші дні життя – це звична справа. В крові новонародженого відбувається значне руйнування плідного гемоглобіну та збільшення норми білірубіну, з подальшим його виведенням з організму. Цей процес також називають фізіологічною жовтяницею, тобто вона не є патологією. Так само як і зригування у немовлят – це звичайні фізіологічні процеси. 

Жовтушка у новонароджених: норма білірубіну у немовлят

Щоб зрозуміти, чи відбуваються певні зрушення, потрібно знати норму білірубіну. Вона визначається відповідно до віку дитини. Велике значення має навіть день життя, та чи доношеною народилась дитина. Відомо, що норма білірубіну у недоношених дітей є нижчою, аніж у інших немовлят. В такому разі основною причиною підвищеного білірубіну є недостатня функціональна зрілість печінки, що призводить до зменшення утворення білків.

Також варто звернути увагу, що загальний білірубін складається з двох фракцій: прямий та непрямий білірубін.

 

Прямий та непрямий білірубін у новонароджених

Прямий білірубін, або ще його називають зв’язаний, не є токсичним, навпаки – є безпечним для організму дитини. Він виділяється з жовчю в кишківник, і таким чином забарвлює кал. Також він розчинний у воді, тому виділяється разом з сечею, надаючи їй жовтого кольору.

Непрямий білірубін, або незв’язаний, переноситься за допомогою спеціальних білків, адже він нерозчинний у воді. У великій кількості може слугувати тканинною отрутою для центральної нервової системи.

рямий та непрямий білірубін у новонароджених

Норми білірубіну у новонароджених та дітей до 1 року

Звичайно ж, потрібно розуміти, що норма білірубіну новонароджених індивідуальна, але є деякі середні показники, на які можна орієнтуватись.

  • У перший день значення можуть сягати до 25 мкмоль/л.
  • На другий день вони збільшуються майже вдвічі – до 54 мкмоль/л.
  • На четвертий день норма білірубіну сягає близько 90 мкмоль/л.
  • Вже за тиждень після народження тенденція стихає і білірубін становить 60-70 мкмоль/л.
  • Наприкінці першого місяця життя показники зменшуються, навіть до 11 мкмоль/л.

Норма білірубіну у новонароджених та дітей до 1 року

Такі значення тримаються до року, а після зростають і зрівнюються з показниками у дорослих, тобто – до 20,5 мкмоль/л.

 

Підвищений білірубін у новонароджених

Критичними показниками вважаються для доношених дітей – 250 мкмоль/л, а для недоношених – 170 мкмоль/л.

Також потрібно приділити увагу не тільки нормі загального білірубіну, а також і його фракціям. В найкращому випадку прямий білірубін складає ¾ від загального, а непрямий – ¼. Саме зміна цих показників може вказувати на патологічні, а не фізіологічні процеси.

Загальний білірубін: норми у немовлят

Якщо у вашого малюка виявили підвищений білірубін, то це не привід для хвилювання, адже це може бути звичайна реакція, закладена природою. В першу чергу, проконсультуйтесь зі своїм лікарем чи дільничним педіатром. Та пам’ятайте – не хвилюйтеся, адже новонароджені дітки мають сильний зв’язок з мамою і все відчувають.